Hotel Mandarin w Bangkoku gości codziennie wiele imprez – konferencji, spotkań, wesel (te tajskie są od rana)…
Ale w całej Azji tylko tutaj… Tylko raz w roku…
Odbywa się konferencja w języku polsku – EventBPG. W tym roku uczestniczyłem w niej po trzeci jako uczestnik, a po raz drugi jako prelegent.
Występ na konferencji w Tajlandii wiąże się z wieloma przygoda pozascenicznymi. Dlatego tegozimowemu pobytowi w tym Kraju poświęciłem już dwa posty. Kolejno o dolocie przez Katar i pierwszych dniach w Bagnkoku.
Poniższy wpis ma celu w minimalnym stopniu przybliżyć Ci klimat konferencji. Z uwagi na ilość prelegentów postanowiłem o każdej prezentacji wspominieć kilka zdań i załączyć jak najwięcej materiałów wizualnych.
Jeśli masz więcej pytań dotyczących kolejnych edycji tego wydarzenia to zapraszam do zadawania ich na grupie polish digital nomads. Wielu jej członków każdego roku uczestniczy w EventBPG.
Dzień pierwszy Konferencji EventBPG
Tradycyjnie konferencja rozpoczęła się od występu Piotra Motyla, który przedstawił swoje podejście i model budowy biznesu wykorzystujący współczesne możliwości łączenia zalet prawno-finansowo-biznesowo-lifestyle’owych wielu krajów jednocześnie.
Drugi na scenie wystąpił Adam Tatarynowicz – profesor Singapore Managment University, który posiada olbrzymie doświadczenie we współpracy z biznesem. Przedstawił nam case study wejścia na rynek azjatycki Skyscanner’a. Pierwsze niepowodzenia, wyniki analizy błędów i sukces na podstawie wdrożonych wniosków. Jak się okazuje Chińczycy mają zupełnie inny model podróżowania niż my – Europejczycy. Nie uszanowanie tych różnic skutkuje całkowitą porażką biznesu na tamtejszym rynku.
Po występie przepytałem Adama na temat Singapuru – możliwości jakie daje ten kraj osobom na różnych etapach życia.
Trzecim prelegentem był Andrzej Burzyński, który pokazał model zarabiania na pasji w sieci. Spośród wszystkich wystąpień na trzech edycjach konferencji w Bangkoku to wywołało najbardziej żywiołową reakcję publiczności. Andrzej wie co robi na scenie 🙂
Najważniejszą lekcję jaką można wynieść z wystapienia Andrzeja to istota tworzenia treści w sieci. Tworząc treści z nastawieniem na pomoc innym ludziom masz fudament do budowy większego biznesu.
Z Andrzejem również zrobiliśmy live, a także podarował mi swoją książkę „Produktywny przedsiębiorca” – dziękuję!
Kolejnym prelegentem był Marcin Pieleszek – specjalista od bezpieczeństwa w IT z Wrocławia. Nie miał łatwego zadania przedstawić tak mało seksowny temat po żywiołowym wystąpienia Andrzej, ale dał radę przedstawić kluczowe informacje w profesjonalny sposób 🙂 Tym razem skupił się na kwesti oprogramowania.
Po pierwszej przerwie kawowej zobaczyliśmy na scenie mojego współlokatora podczas konferencji – Łukasza Marczewskiego, który od lat zajmuje się marketingiem w internecie. Stworzył wiele bardzo zyskownych kampanii, w tym promocję projektu Biznes Ponad Granicami, który nas wszystkich ściągnął do Bangkoku.
Łukasz zaprezentował ogólne spojrzenie na testowanie kluczowych elementów kampanii i stron internetowych, a następnie jego unikalne narzędzia i odkrycia do zastosowania w celu zwiększenia skuteczności działań marketingowych.
W następnej prezentacji przenieślimy się ze Świata online do całkowicie offlinoweg sposobu prowadzenia biznesu, który w świetny sposób w realiach chińskich zna Adam Machaj – autor bloga Raport z Państwa Środka. Poznaliśmy specyfikę robienia tam interesów, dodatkowo ubogaconą o anegdoty obrazującymi chińskie realia. Niestety były przeznaczone tylko do uczestników na sali ze względu na zdania typu „legalny sposób na zrobienie tego? nie znam, ale życiowo…” 🙂
Po raz drugi na scenie pojawił się Arkadiusz Bąk, który przedstawił lekcje ze swojej burzliwej historii życiowej, obecny stan swoich projektów m.in. turnusów detoks na wyspie Koh Samui i nowych możliwości inwestycyjnych w Azji.
Po obiedzie zapoznaliśmy się z możliwościami i korzyściami otwarcia firm w różnych jurysdykcjach w Europie i Azji.
Pierwszy o bezpiecznych i skutecznych modelach biznesowych opowiedział Odyseusz Karalis, który łączy możliwości polskich spółek z o.o. ze spółkami ltd w UK i Estonii. Dodatkowo wspomniał o możliwościach inwestycyjnych w Grecji. Mieszkania w Atenach są w tym momencie w najniższej możliwej cenie.
O jurysdykcjach i możliwościach zakładania firm m.in. w Singapurze, Hong Kongu i Zjednoczonych Emiratach Arabskich opowiedziała Anna Jovancic, która na codzień mieszka w Kuala Lumpur.
Na koniec dnia swoją prezentację na temat pozyskiwania klientów dla biznesów lokalnych przedstawił zdalnie z Warszawy Paweł Danielewski, który niestety nie mógł przyjechać do Bangkoku.
Zajęcia „na sali” zakończyliśmy wspólnym zdjęciem.
Wiekszość uczestników udała się na nocne eksplorowanie Bangkoku. W tym mieście nie brakuje różnych barów z pięknymi widokami i innych miejsc do swobodnego spędzania czasu.
Nie zamierzałem w tym uczestniczyć i wcale mnie te wyjścia nie cieszyły, choć zwykle życzę każdemu jak najlepszych chwil w Bangkoku (i ogólnie w życiu).
Dlaczego tym razem było inaczej?
Drugi dzień konferencji zaczynał się o 9 rano od mojego występu.
Biorąc pod uwagę następujące czynniki:
-
- dzień drugi konferencji
- 9:00
- Bangkok, ten Bangkok. Jedno z najbardziej szalony miejsc na Świecie.
Nie nastrajało to najlepiej, dlatego napisałem mobilizacyjnego posta na grupę uczestników konferencji.
Czy dało to jakiś efekt?
Lepszy niż się spodziewałem 🙂
Dzień drugi konferencji EventBPG
Zgodnie z przewidywaniami godzina 9:00 to nie był czas w którym na sali byłoby najwięcej uczestników.
Nie było jednak najgorzej, a na prezentację przyszły szczególnie osoby na których obecności mi zależało.
Tematem mojego wystąpienia było tworzenie skutecznych treści w sieci.
Rozpoczęlśmy od świetnego filmiku youtubera Caise Neistat, który bardzo motywuje do tworzenia:
Temat tworzenia treści jest niezwykle szeroki. Postanowiłem znaleźć najważniejsze podstawy dla wszystkich i kilku szczególnych raddla bardziej zaawansowanych.
Przede wszystkim podzieliłem się praktycznymi zasadami jakie odkryłem przy okazji tworzenia na potrzeby różnych projektów przez ostatnie dwa lata np. pisanie z myślą o 3 znanych mi osobach, do których chciałbym aby dany artykuł trafił.
Sprawnie działał bezprzewodowy mikrofon, co dało mi możliwość wchodzenia w głąb w sali i angażowanie uczestników. Bardzo lubię testować sposoby na jeszcze większą interaktywność 🙂 Po wystąpieniu kilka osób zapytało się o możliwość współpracy, a to chyba jest najlepszy wyznacznik czy było ono udane.
Dziewiąta rano po imprezie w Bangkoku nie jest taka straszna 🙂
Kolejnym prelegentem był Maciej Dutko – autor i redaktor wielu książek m.in. Biblii e-biznesu. Oprócz tego jedna z osobowości polskiej branży interaktywnej.
Ogólnie super człowiek, którego książki czytałem i dzisiaj jest mi niezwykle miło, że dzisiaj czuje i wspiera moje projekty np. fundując nagrody na konkurs Foto przy okazji ostatniego Tam Gdzie Chcę.
Z Maćkiem zrobiliśmy w końcu live, bo zawsze jakoś nie było czasu przy okazji wspólnych spotkań.
Podczas prezentacji na tegorocznym EventBPG opowiedział o swoim podejściu – pełnym swobody i pasji – do prowadzenie swoich projektów, a szczególnie Korekteo.
Podczas tegorocznego EventBGP dużo było tematów związanych z tworzeniem treści i wykorzystywaniem tego pod kątem biznesowym. Swoimi doświadczeniami podzielił się także Krzysztof Knura, która z dużym zaangażowaniem tworzy materiały na youtube. Pokazał nam przykłady swoich działań, których efektym była sprzedaż luksusowych produktów.
Kolejna prezentacja było domknięciem pewnej klamry. Zuzę i Emila poznałem dwa lat wcześniej konferencji Asbiro, wtedy byli dopiero po przyjeździe do Tajlandii. Ja dopiero zacząłem współpracę z Piotrkiem podczas mojej szalonej wizyty i myślałem już o powrocie do Polski.
Dwa lata później stanęliśmy na jednej scenie. Choć dużo w naszych życiach się pozmieniało to zrobiliśmy wszyscy krok do przodu, a nawet kilka 🙂
Zuza będzie prelegentką na kolejnej edycji Tam Gdzie Chcę. Teraz bardzo szybko rośnie jako blogerka, youtuberka i m.in. o tym nam opowie w Poznaniu 🙂
Odcinek na kanale Zuzy o konferencji, w którym też mam swój udział 🙂
Nieoczekiwanie podczas eventu była pierwsza prezentacja po angielsku, a wygłosił mój najbliższy przyjaciel z kręgów nomadycznych – Lucian Avanadi, który występował również w Poznaniu na Tam Gdzie Chcę. Opowiedział o swoich doświadczeniach jako cyfrowy nomada już od 7 lat, a także o znalezieniem esencji tego stylu życia.
Kolejny prelegentem był Artur Pawłowski z którymi sie poznaliśmy na poprzedniej konferencji. Wtedy przyjechał do Bangkoku, ja też zaczynałem najdłuższą przygodę z tym miastem. Teraz dzielił się swoimi kilkunastomiesięcznimi doswiadczeniami praktycznego prowadzenia sklepu na amerykańskim Amazonie. Przez wielu uczestników jego prezentacja została uznana za najlepszą, dlatego będziemy mogli go również usłyszeń na mojej konferencji Tam Gdzie Chcę 12 maja w Poznaniu – zapraszam 🙂
Na scenie zobaczyliśmy także Tomasza Rozmusa – Smart Tradera. Był prelegentem także na ostatniej konferencji w Bangkoku. Wtedy przyleciał, tym razem już tu mieszka. Opowiadał o swoich doświadczeniach biznesowych, sposoobie na niezależność, a także o nowych projektach funduszach inwestycjnych w kryptowaluty.
Po obiedzie mieliśmy blok tematów związanych z kryptowalutami i blockchainem.
Zaczął Marcin Maślanka z BitBay, który przedstawił podstawy związane w tą dynamiczną gałezia zarobku.
Następnie Piotr Misiurek przedstawił możliwości blockchaina, tego jakie niesie to za sobą potencjał. Także biznesowy.
MacWalen jest znanym polskim przedsiębiorcą w Tajlandii i osobą, która mieszka najdłużej w Bangkoku spośród wszystkich prelegentów. Otworzył tu szkołę językową kilkanaście lat temu, a przede wszystkim inwestuje z wielkimi sukcecami na tajskiej giełdzie. Mimo prowadzenia w tym czasie głodówki, podzielił się swoimi doświadczeniami z uczestnikami.
Mój wspólnik w projekcie Strategia Discover&Deliver i dobry kolega – Adrian Dobiecki opowiedział o swoich ponad dwuletnich doświadczeniach życia w Tajlandii. Zaprezentował informacje jak poradzić sobie z wizą, ile kosztują mieszkania oraz realia życia w Bangkoku.
Pierwszy dzień zakończył Moniki Reszko, który na swój występ dotarła praktycznie z lotniska. Jej prezentacja dotyczyła aspektów psychologicznych w produktywnym wykorzystaniu wiedzy z konferencji.
Podsumowanie EventBPG
Poprzednim razem udział w konferencji by dla mnie tylko jednym z epizodów dłuższego pobytu w Tajlandii. Tym razem był celem samym w sobie.
W takim momencie należy sobie zadać pytanie: „czy było warto?”
Oczywiście, że było. Pobyt w Tajlandii zawsze jest dobrym pomysłem 🙂 Gdy dodasz do tego możliwośc spotkania z podobnie myślącymi osobami, a co dopiero występ przed nimi, to nie masz wątpliwości.
Dlatego nie raz mnie jeszcze w Bangkoku zobaczą 🙂
Tomek
P.S. Jeśli chcesz wziąć udział w kolejnej edycji w styczniu 2019 to dołącz do grupy polish digital nomads, tam będziemy się organizować większą grupą.
P.S.S. Kolejny wpis na blogu poświęcony będzie części „wyspiarskiej” całego wydarzenia. Moim zdaniem najlepszej 🙂