Praca zdalna lub prowadzenie zdalnie biznesu ma pewną istotną wadę. Zbyt ładnie wygląda na obrazku, co powoduje różne reakcje w naszym krytycznym społeczeństwie. 🙂

Postanowiłem napisać ten artykuł jako uniwersalną odpowiedź dla krytyków oraz otrzeźwienie dla osób nastawionych nierealistycznie entuzjastycznie. Wszystkim przyda się bardziej trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość.

1. Praca zdalna to wciąż PRACA

Wielu osobom wykonywanie pracy na plaży (co w praktyce nie jest wcale wygodne i prawie nikt tego nie robi) lub w kawiarni kojarzy się z relaksem ze względu na dotychczasowe doświadczenia w tych miejscach. Spędziłeś tam miło czas i widzisz, że ktoś tam może bywać codziennie, więc pewnie ma to relaks cały czas.

Codzienne odczuwanie relaksu nie wynika automatycznie z faktu pracy na plaży lub kawiarni.

W praktyce musisz pamiętać, że zadania magicznie się nie zrobią ze względu na piękne otoczenie. Czas pracy także się nie skróci. Jeśli coś zajmuje 5 godzin w biurze to cień palmy nie sprawi magicznej minimalizacji czasu potrzebnego do wykonania zadania do 30 minut.

Dlatego jeśli chcesz uciec od wysiłku to praca zdalna (przynajmniej na początkowym etapie) nie będzie rozwiązaniem.

2. Pieniądze dostaje się za efekty

Często spotykam się z sytuacją, jakbym chronił przed kimś magiczny sekret generowania pieniędzy w trakcie podroży.

Tymczasem staram się powtarzać przy każdej możliwej okazji, że nie ma sekretu.

Jeśli tysiące ludzie zarabia już w danej dziedzinie, a Ty co najmniej tak dobry jak oni,  to też zarobisz.

Dzięki zdobyciu wiedzy i doświadczenia na wysokim poziomie jesteś w stanie dostarczyć pożądany efekt Twoim klientom, a wtedy jesteś polecany kolejnym.

Dlatego jeśli myślisz, że odpowiem Ci na pytanie „czym masz się zajmować” to jesteś w błędzie. Nie mam pojęcia co powinieneś robić, bo nie mam szklanej kuli. Odpowiem np. copywritingiem, ale nie mam pojęcia czy będziesz dobry. W prawie każdej dziedzinie są osoby, które zarabiają grosze, a także zarabiający ponad przeciętne sumy.

Bez względu na to czy będzie to kod, artykuł, kampania promocyjna czy montaż filmu wideo. Dostaniesz pieniądze za dostarczenie wysokiej jakości usługi na czas. Oczywiście jest to w znacznym stopniu uproszczenie, bo na dobre zarobki z prowadzenia biznesu jako freelancer ma wpływ wiele innych czynników. Jednak zawsze powinno się zaczynać od wysokiej jakości produktu.

Dotyczy to również marketingu. Jak słyszę “Facebook nie działa”, “Instagram nie sprzedaje”, to tylko pozostaje zapytać: “a osoby zarabiające tam miliony to używały jakiś innych Facebooków czy Instagramów?” 🙂

Jeśli ktoś w jakieś dziedzinie osiąga sukcesy, a Ty nie. To naprawdę myślisz, że wina leży gdziekolwiek indziej niż po Twojej stronie? Czas dorosnąć.

Mimo wszystko nie musisz być idealny, aby zarabiać kwoty wystarczające do częstych podróży lub np. zimowania w Tajlandii. Ja nie jestem idealny. Miewam kłopoty z organizacją, co kosztuje mnie pracę do późnych godzin nocnych (praca to wciąż praca, którą trzeba wykonać – punkt 1). Czasem muszę też bardzo dużo doczytać, aby zrealizować dane zlecenie (dać efekt – punkt 2), bo aktualne doświadczenie mi nie wystarcza.

Nie przeszkadza to sytuacji, w której mam więcej zapytań o moje usługi niż mocy przerobowych (kiedyś zacznę zatrudniać, ale to jeszcze nie ten moment). Mimo braku jakiejkolwiek oferty moich usług w sieci (w moim przypadku źródłem są przede wszystkim kontakt nawiązane na konferencjach w Bangkoku i późniejsze polecenia).

Dlatego jeśli marzysz o niezależności od miejsca zamieszkania to pozbądź się złudzeń. Generalnie praca zdalna nie jest żadnym oszustwem tylko innym sposobem pracy (choć wiele dziwnych rzeczy się pod to podszywa). Nie jest to także magiczna maszynka do generowania pieniędzy za leżenie na plaży.

Plan działania w skrócie:

Wybierz sposób zarabiania i dowiedz się o nim jak najwięcej. Przeczytaj 5 książek na ten temat, 10 blogów, bądź na wszystkich branżowych grupach na FB (po polsku i po angielsku), idź na spotkanie tematyczne. Jednocześnie wprowadzaj wiedzę w praktyce (ja prowadziłem mnóstwo działań marketingowych za darmo dla zajawki). Informuj Świat wokół, że się tym zajmujesz. Być może idź na etat, aby zdobyć jeszcze więcej doświadczenia. Dostarczaj usługę najwyższej jakości. Bywaj w miejscach w których są potencjalni klienci. Dbaj o ludzi, a tylko nie o swój zarobek. Kasa się pojawi jak naprawdę będziesz dawał coś wartościowego Światu.

Tylko tyle i aż tyle.

Share This

Pokaż Światu jakiego fajnego bloga czytasz

Z każdym udostępnieniem zbliżasz się do życia wolnego od lokalizacji