Marzenie aby zostać digital nomadem (jeśli nie rozumiesz tego pojęcia zajrzyj tutaj) jest bliskie wielu Polakom. Choć oczywiście w każdej nacji można spotkać wiele „wolnych duchów” (free spirit) to my mamy jakieś specyficzne umiłowanie do wolności. Ile krajów tak zawzięcie walczyło przez stulecia o swoją (i nie tylko swoją) wolność? Gdzie powstała największa podziemna Armia na Świecie z minimalnym szansami na powodzenie?
Przez kilka intensywnych lat moich autostopowych podróży po Europie to prawie pewne było, że jak spotkałeś innego autostopowicza to był on Polakiem. Bez względu na to czy parking był we Francji czy Bułgarii. Jak wracałem z mojej najdalszej wyprawy autostopowej z Azerbejdżanu to pewien Serb nie mógł się nadziwić jak mu opowiedziałem, że wracam z tamtych okolic. Jadąc w przeciwną stronę podwoził Trójkę Polaków jadących do Gruzji:)

„Dlaczego Wy, dlaczego akurat tam?”
„Bo tam ładnie i ogólnie fajnie, a my Polacy robimy to na co mamy ochotę” 🙂

Dlatego jak na granicy Tajsko-Malezyjskiej usłyszałem nagle „cześć” na widok mojej koszulki „Poznań” to zdziwiło mnie to tylko trochę, że była to trójka Polaków jadących właśnie stopem na lotnisko w Penang 🙂

Nasze polskie umiłowanie do wolności i korzystania z życia (oczywiście nie ma czegoś takiego jak ogólna cecha jakieś nacji, są tylko pewne tendencje – Azjatę łapiącego stopa w Polsce ciężko mi sobie wyobrazić) prowadzi do tego, że z roku na rok jest coraz digital nomadów – Polaków.

Gdy rok temu zakładałem grupę na facebooku – polish digital nomads robiłem to po prostu dla zebrania kilkunastu podobnie myślących osób. Nie spodziewałem się jakiegoś większego zainteresowania. Dziś liczy ona 362 członków.  Nie jest to jakaś porażająca liczba, ale przynosi ona konkretne efekty dla zainteresowanych np.

screen-0
W tym roku powstała także druga grupaDigital Nomads Poland, która jest prowadzona w języku angielskim. Na razie dwukrotnie mniejsza od polish digital nomads, ale z racji tego, że będzie pierwszym wyborem dla wielu nomadów wybierających Polskę jako miejsce zamieszkania na kilka miesięcy, ma duży potencjał. Polecam być w obu.

Oprócz tego bardzo cieszą pierwsze wydarzenia dla nomadów. W zeszłym roku organizowałem małe spotkanie w Poznaniu po wystąpieniu Krystiana Koronowskiego. Ku mojemu zdziwieniu zebrało się nas tam ok 30 osób, w tym kilku doświadczonych nomadów. Całkiem spontanicznie narodziło się bardzo wartościowe wydarzenie.

Wakacje w 2016 to przede wszystkim spotkania w colivingu Clipster, który znajduje się na gdańskim Wrzeszczu. Świetna inicjatywa. Było dla mnie olbrzymią przyjemnością tam wystąpić (nagranie znajdziesz tutaj ).

gdansk

Symbolem rosnącego znaczenia tego typu prowadzenia biznesu jest także konferencja #EventBPG , która odbędzie się w języku polskim w Bangkoku w listopadzie tego kroku. Spodziewamy się tam ponad 100 uczestników, a wśród prelegentów będzie można zobaczyć m.in. Rafała Brzóskę, Tomka Tomczyka, Sławka Muturi czy … mnie:) Więcej informacji znajdziesz tutaj.

To wszystko pokazuje, że nam Polakom też się może udać.

Choć nas język ojczysty nie pozwala nam zarabiać takich stawek za jakie pracują znajomi z Zachodu to i tak dajemy radę. Mieszkamy w najróżniejszych zakątkach Świata tak długo jak nam się podoba.

Przygotowałem dla Was przeglądów różnych blogów dotykających w jakiś sposób tematu digital nomads. Szukajcie tam wiedzy i inspiracji oraz prawdziwych przypadków Polakom, którym się udało.

Polskie blogi o digital nomadach

cyfrowinomdzi

Dla mnie numerem 1 wśród polskich blogów o tej tematyce są CyfrowiNomadzi.pl
Blog prowadzony przez parę Justynę i Bartka, którzy poprzednią zimę spędzili w Ameryce Południowej. Opisują swoje przygody, rady dla osób podążających ich śladami (zarówno geograficznymi jak i życiowymi). Szczególnie wartościowe są posty o zawodach wykonywanych przez autorów. Polecam!

Adres bloga – CyfrowiNomadzi.pl

Fanpage – Fb/cyfrowinomadzipl


 

Kolejny blog prowadzony przez nomadową parę – zamieszkali.pl. Arleta i Rafał także opisują wiele aspektów tego jak zostać digital nomadem. Aktualnie piszą o życiu z Izraela, wcześniej przenieśli się najpierw wewnątrz Polski z Gliwic do Ustki, a potem na Teneryfę. Sam nie byłem jeszcze na tej hiszpańskie wyspie, a po lekturze ich wpisów mam całkiem realny pogląd na temat dłuższej wyprowadzki tam. Jeśli masz podobny pomysł to warto tam zajrzeć.

zamieszkaliAdres bloga – zamieszkali.pl

Adres Fanpage – FB.com/zamieszkali

 


 

tokeLosy kolejnej nomadowej pary z Polski możemy śledzić na Toke.pl. Oczywiście znajdziemy wiele artykułów z perspektywy praktyków, ale także porady dotyczącej kolejnego fragmentu Świata, a dokładnie Azji Południowo-Wschodniej. Dla mnie szczególnie ważne jest, że na zdjęciu w tle strony jest grafika z wyspy Koh Phangan, która jest mi bardzo bliska i na która sam zamierzam wrócić (tam spędzałem m.in. 29 urodziny). Na Toke znajdziecie jednak o wiele więcej tekstów na jej temat. Oprócz tego dużo ciekawostek dotyczących pracy zdalnej i innych zakątków Azji.

Adres bloga – Toke.pl Adres Fanpage – FB.com/tokepl


 

Z Tajlandii przenosimy do Kolumbii i innych krajów Ameryki Południowej gdzie przebywa mój były współlokator. Blog nazywa się GeekoWojażer i jest na razie bardzo niszowy, ale jeśli interesuje Was ten kierunek to zachęcam do sprawdzenia. https://www.geekowojazer.pl/


 

blongNie mogę również pominąć bloga drugiej prelegentki naszego kreatywnego poranka w Gdańsku, czyli Asi z bloga The Blond Travels. Jeśli chcecie utrzymywać się w podróży dzięki Waszej znajomości angielskiego i ciągnie Was do Tajlandii do definitywnie musicie zajrzeć na jej bloga. Poza tym Asia jest jednym z największych polskich specjalistów do światowej stolicy nomadów – Chiang Mai.

Adres bloga – theblondtravels.com 

Adres Fanpage – FB.com/blondtravels

 


Jako digital nomad zimy spędza także bloger i coach Michał Pasterski razem ze swoją żoną Marysią. Spotkaliśmy się nawet kilka miesięcy temu w światowej stolicy nomadów Chiang Mai. Na jego blogu oraz fanpage’u znajdziesz wiele postów odnoszących się do tych doświadczeń oraz mogących pomóc Tobie w osiągnięciu tego celu.

michałpAdres bloga MichalPasterski.pl

Adres Fanpage – FB.com/michalpasterski

 


 

Ze względu na powiązania biznesowe jako ostatni wymieniam blog BiznesPonadGranicami.pl Jest to strona projektu Piotra Motyla, który już od prawie 4 lat żyje w Tajlandii prowadząc zdalnie swój biznes przy wykorzystaniu takich konstrukcji jak spółki w Anglii, Hong Kongu czy Singapurze oraz tworzeniu biznesów internetowych. Aktualnie wykonuję bardzo dużo różnych zleceń dla Piotra m.in. tworząc masę treści, obsługując social media i pomagając przy zarządzaniu społecznością klientów oraz wspomagając organizację oraz promocję konferencji #EventBPG dla Polaków w Bangkoku. Jeśli interesują Cię takie tematy i kontakt z konkretnymi partnerami biznesowymi to rozważ udział w tym wydarzeniu, też tam wystąpię:)

Logo-PM-opcja-2-3-300px

Adres bloga – BiznesPonadGranicami.pl

Adres Fanpage – FB.com/BiznesPonadGranicami

Strona konferencji – EventBPG


 

Znasz jeszcze jakieś blogi na które warto zwrócić uwagę? Daj znać!

p.s. jeśli chcecie powtórzyć mój sposób na finansowanie stylu życia jako digital nomad lub chcecie dowiedzieć się jak skutecznie wykorzystywać możliwości social media to zapraszam na webinar we wtorek 23.08. Szczegóły tutaj 

Share This

Pokaż Światu jakiego fajnego bloga czytasz

Z każdym udostępnieniem zbliżasz się do życia wolnego od lokalizacji