Potrzebujesz spokojnego miejsca do dłuższej pracy z dobrym internetem? Pracujesz w domu, ale chcesz wyjść do ludzi?

Coworking może być idealnym rozwiązaniem, bo jest to miejsce idealnie stworzone dla osób pracujących zdalnie. Często jednak korzystanie z nich wydaje się bardzo nieopłacalne w sytuacji, gdy równie dobrze możemy pracować z domu.

Czy jednak zawsze musimy za nie płacić? Czy jedyną alternatywą dla płatnych pobytów w coworku jest kawiarnia? Od kilku lat pracuję zdalnie w różnych miejscach i poznałem różne sposoby na pracę zdalną.

Coworkingi miejskie

W Polsce zaczyna się trend tworzenia darmowych coworkingów miejskich.

Pamiętam moje zaskoczenie, gdy podczas zimowania w Tajlandii zobaczyłem informację o utworzeniu takiego miejsca w Poznaniu. Nigdy bym się tego nie spodziewał, a jednak Plus Jeden cały czas funkcjonuje i ma swoich stałych bywalców.

Poza darmową przestrzenią do pracy w nowoczesnym budynku można tam uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Sam organizowałem tam pierwszą edycję mojej konferencji Tam Gdzie Chcę oraz dwa razy wydarzenia popołudniowe m.in. o nomadowaniu w Kolumbii. Atmosfera jest bardzo pomocna i przyjacielska, którą tworzy i tworzyły m.in. Agata, Daria i Iwona. Dzięki i pozdrawiam 🙂

Aftermovie po konferencji Tam Gdzie Chcę organizowanej w Plus Jeden w Poznaniu

Drugi coworking tego typu istnieje w Łodzi i nazywa się SkyHub, ale jeszcze tam nie dotarłem. Czasem docierają do mnie informacje o organizowanych tam wydarzeniach np. Linkedin Local, czyli prawdopodobnie spełnia podobną funkcję jak Plus Jeden w Poznaniu.

Coworkingi w centrach handlowych

Darmowe coworkingi powstają również w centrach handlowych, które coraz częściej wykorzystują w ten sposób wolne powierzchnie. Oczywiście jest zwolennikiem tego typu, choć oczywiście ciężko w takich miejscach o jakąś wyjątkową atmosferę.

Do tego budzi lekkie wątpliwości konieczność łączenia z otwartymi sieciami. Zaletą coworków w centrach jest dostęp do wielu opcji kulinarnych w okolicy. Sam korzystałem w Posnanii.

Google Campus w Warszawie i Londynie

Kolejnym darmowym coworkingiem jest przestrzeń stworzona i finansowana przez Google w wielu miastach na Świecie. Korzystałem w Londynie i Warszawie, a wkrótce odwiedzę Madryt. Dodatkowo warte zainteresowania są wydarzenia, które są tam organizowane np. Środa Dzień Bloga, w którym palce macza Zuza z Jestem Zuza 🙂

Darmowe wejściówki do płatnych Coworkingów

Jeśli zostaję w jakimś miejscu na kilka dni to poza zwiedzaniem miasta lubię pozwiedzać różne coworkingi. W tym celu sprawdzam portal Coworker. Tam możesz zamówić „Free Day Pass” do wybranych miejsc.  Pełni to rolę „jazdy próbnej”, dzięki której cowork ma nadzieję zachęcić do siebie na dłuższy okres czasu.

W ten sposób sprawdzałem coworkingi m.in. we Lwowie i Medellin. Sieć jest bardzo szeroka, więc warto sprawdzić czy w miejscu do którego jedziemy jest jakieś miejsce oferujące dzień darmowych testów.

Dlaczego jednak warto płacić?

Mimo tytułu tego posta zachęcam Cię jednak do korzystania z płatnych coworkingów przy dłuższym pobycie w jednym miejscu. 

Wszelkie społeczności online i offline, które mają barierę wejścia (np. finansową) zapewniają selekcję osób, które tam można poznać. Korzystając regularnie z płatnego coworkingu prawdopodobnie stworzysz tam ciekawe relacje, bo częściej zobaczysz tam te same (po jakimś czasie znajome) twarze niż np. w coworku w centrum handlowym.

Poza tym warto żyć w mentalności obfitości. Zamiast szukać godzinami możliwości na zaoszczędzenie jakieś kwoty to być może warto skupić się zarobieniu większych pieniędzy oraz wsparciu swoimi środkami większej ilości biznesów?

Podsumowanie

W przypadku abonamentów w coworkingach to oczywiście zawsze musi mieć sens w Twojej sytuacji. Osobiście bardzo lubię zmieniać miejsca, więc dla mnie dobrą opcją podczas mieszkania w Bangkoku był abonament w Regus (17 biur to dyspozycji w samym Bangkoku m.in. na wysokich piętrach), a Poznaniu Plus Jeden odpowiada mi bardzo dobrze.

Znasz jeszcze jakieś ciekawe darmowe coworkingi w Polsce lub na Świecie? Znasz jakieś ciekawe opcje na darmową pracę zdalną? Daj znać w komentarzu!

Share This

Pokaż Światu jakiego fajnego bloga czytasz

Z każdym udostępnieniem zbliżasz się do życia wolnego od lokalizacji